Falconry Forum (IFF)

Go Back   Falconry Forum (IFF) > NON ENGLISH SPEAKING FALCONRY FORUMS > Internacionalen Forum za Sokolarstvo

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-01-2010, 07:44 PM
Sokoly's Avatar
Sokoly Sokoly is offline
Ognen - Section Moderator
Passage

Default Re: Добредојдовте

Za arno - za ubavo
Reply With Quote
Old 08-02-2012, 09:54 PM
Biarmicus Lanner Dime Biarmicus Lanner Dime is offline
Egg

Smile Re: Добредојдовте

Zdravo momci!

Jas sum Dimitar i veke tri godini aktivno se zanimavam so sokolarstvo, megutoa uste poodamna mi bea pasia grablivkite, no mnogu malku znaev za niv. Blagodarenie na Ognen Polenak, mojot mentor po sokolarstvo i drugite poiskusni clenovi na Zdruzenieto "Jarak", me upatija i naucija kako treba vistinski so edna grablivka. Mojata prva grablivka bese vetruska, so koja dobiv edna vistinska slika i pravec kon sokolarstvoto. No mojata pasija bese da letam i lovam so siv sokol. Po edna godina prakticna i teoretska rabota, jas ja dobiv i prvata sokolica blagodarenie na Ognen, sto za zal mi izbega po dva meseci letanje. Vo periodot na mitarenje neznaejki deka istata bese hraneta so vrani stracki i drugi crni ptici, eden den na krajot od noemvri iskociv so mojata ptica na lov, no ne zabelezuvajki jato vrani, ja pustiv da leta. Jatoto vrani plasejki se od sokolot pocnaa da se krevaat nagore vo krug i poleka da se upatuvaat kon gradot, sokolicata sledejki gi i krevajki se po niv, pocnav da ja gubam od vid. Gonejki gi vranite vo tie momenti mamiloto i ziviot plen (golubot) bea nekorisni, ednostavno nestana. Posle toa so denovi i so mnogu nadez deka ke se vrati, odev na toa mesto vrtejki mamilo, no za zal se bese zaludno. Vo 2011 za prv pat vo Makedonija izgradivme sokolarski centar, lociran na sportskiot aerodrom Stenkovec. Po makotrpna rabota i vlozuvajki samite sredstva, konecno imame edno prekrasno mesto za cuvanje i reprodukcija na nasite ptici. Morav da go napomenam ova, bidejki sum mnogu gord i go custvuvam kako del od sebe. Inace vo momentov letam lanner zenka imprit, koja zaedno ucime, se razbira so poiskusnite clenovi na drustvoto, kako do najdobri rezlutati vo lovot. Toa bese kratka biografija za mene, pa vi posakuvam mnogu uspeh na site.

Se citame.
Pozdrav
Reply With Quote
Old 08-02-2012, 10:14 PM
Sokoly's Avatar
Sokoly Sokoly is offline
Passage

Dobrodojde Dime,
Se chitame po forumite
Reply With Quote
Old 03-04-2012, 07:11 PM
Padobranac Padobranac is offline
Egg

Здраво на сите планирам да почнам да се занимавам со соколарство па се надевам ке имам помош од сите тука доколку затреба нешто се изненадив кога видов дека има и форум и тоа на Македонски супер позз до сите и добро ве најдов
Reply With Quote
Old 04-04-2012, 08:03 AM
Sokoly's Avatar
Sokoly Sokoly is offline
Passage

Здраво Падобранац и добредојде,

убаво што се зачлени на форумов но ред е да се претставиш,да ни кажеш од каде си? Колку години имаш, како стигна до овој форум?
Од каде идејата за грабливки? која ти е желбата и целта?

Повели прочитај по темите за она што те интересира и пиши.
Тука можеш да најдеш многу корисни совети за грабливките.

Поздрав и се читаме,
Reply With Quote
Old 04-04-2012, 08:31 AM
Hayabusa's Avatar
Hayabusa Hayabusa is offline
Brancher

Dobro ni dojde i se nadevam deka mozeme da ti pomogneme za ona sto se interesiras pozdrav Aleksandar
Reply With Quote
Old 08-04-2012, 06:27 PM
Padobranac Padobranac is offline
Egg

Default AW: Добредојдовте

Епа вака јас сум од Куманово имам 26 години до форумов стигнав преку GOOGLE барав натака навака се и сешто околу соколарство па дојдов и до форумов
Идеја за грабливки што знам од кај од секогаш со главата свртена накај небо и се што лета за мене е нешто што ме восхитува па дали било птица или некоја машина 8-) грабливките ме фасцинирале со нивната брзина, моќ, предаторство ... а и јас како падобранец знам како изгледа да си горе во небото и да и имаш барем дел од неогвата брзина, слобода да остети човек како е 8-)
Имам желба да почнам со одгледување челта може да се каже одгледуванје заштитување и по можност и размножување и пуштање птици грабливки во природа и секако задоволство да бидам меѓу неколкуте што го можат ова да одгледуваат птици грабливки :supz:
Би сакал и да помагам доколку можам на некои птици досега имам видено два сокола мртви причина незнам за нивната смрт но ни малку не ми се допаѓаше сликата имам слушано луге што кажуваат дека убиле некој сокол па ми иде нив да ги убијам :gib:
Поздрав до сите па се слушаме понатака :yawinkle:
Reply With Quote
Old 09-04-2012, 08:41 AM
Sokoly's Avatar
Sokoly Sokoly is offline
Passage

Padobranac, poveli javi se da se dogovorime da go posetis nashiot sokolarski centar i da se zapoznaesh so nekoii od sokolarite. Da gi vidish grablivkite od blizu i se razbira poleka da navlezesh vo nivniot zhivot, ishrana, dresura, trening, letanje i konechno lov so niv. Kaj nas vo klubot Jarak ima i chlenovi koi ne se aktivni sokoloari a sepak mnogu pomagaat so vdomuvanje na nekoja povredena grablivka nejzina rehabilitacija i sl.

Najubavo bi bilo da se zapoznaeme i konkretno da te zapoznaeme so nashata rabota i pticite grablivki.

Pozdrav
Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules