Falconry Forum (IFF)

Go Back   Falconry Forum (IFF) > NON ENGLISH SPEAKING FALCONRY FORUMS > Internacionalen Forum za Sokolarstvo

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 28-07-2008, 07:12 AM
Sokoly's Avatar
Sokoly Sokoly is offline
Ognen - Section Moderator
Passage

Default Re: Jastreb kokoshkar-Accipiter gentillis-Goshawk

Kraguj, samo napred. Me interesira dali stalno i pushtate ralzichna divech ili prvo ja usovrshavate na kunichi pa posle na ptici?

Dobro e u start da i davate shto povekje razlichiti plenovi da ne bi odbijala pokasno. U princip Jastrebi su "versatile" lovat razlichiti plen bez problemi. Ne znam koj Vi e plan i na koja divech bi gi letale?

Pozdrav,
Reply With Quote
Old 28-07-2008, 11:49 AM
Kraguj's Avatar
Kraguj Kraguj is offline
Section Moderator - Vladan Jevtic
Brancher

U principu muzjaka pustamo na prepelicu,fazana, a zenku na fazana i kunica da bi kasnije lovila i zeceve.
Ne neusavrsavamo ih samo na kunica ili fazana vec ih naizmenicno pustamo i na jedno i na drugo.
Namera nam je da lovimo fazana,zeca i prepelicu.
Neznam da li je pametno zenku pustati na sitnije ptice (jarebica,prepelica) jer bi mogla odneti ..., ovde bi dobro doslo tvoje misljenje Sokoly.

Pozdrav
Reply With Quote
Old 28-07-2008, 12:35 PM
Sokoly's Avatar
Sokoly Sokoly is offline
Passage

Neche nositi druzhe samo ako je lepo tretirate. Dok jede nemojte joj NIKAD uzimati iz noge. Ptica che misliti da joj kradete plen. Chak u nekim knigama kazhu da prvu godinu joj ostavite shta god uhvati da sama pojede. Tek u sledechu sezonu chete pocheti da idete na "multiple kills" , vishe ulova. Radite sa lutkom kako bi je ptice zavoleli i na tom nachinu imajte jednu "polisu osiguranja".
Nikad nemojte je hraniti na stalku gde obichno stoji. Na taj nachin che te razbuditi teritorijalnost kod njih.
Teritorijalnost kod imprinta mozhe biti veliki problem.
Ima veliku razliku izmegju Agresije i teritorijalnosti. Agresija se mozhe povezati sa nechim drugim kad hajde recimo, nema shta da lovi pa se vrati na vas i udara Vas jer je isfrustrirana zbog neuspeshnog lova, a zna da ste Vi taj koji obezbedjuje da ona lovi.
Pazite kako hranite.

Pozdrav,
Sokoly

Www.sokolarstvo.com.mk
Reply With Quote
Old 28-07-2008, 01:50 PM
Kraguj's Avatar
Kraguj Kraguj is offline
Section Moderator - Vladan Jevtic
Brancher

Quote:
Originally Posted by Sokoly View Post
Neche nositi druzhe samo ako je lepo tretirate. Dok jede nemojte joj NIKAD uzimati iz noge. Ptica che misliti da joj kradete plen. Chak u nekim knigama kazhu da prvu godinu joj ostavite shta god uhvati da sama pojede. Tek u sledechu sezonu chete pocheti da idete na "multiple kills" , vishe ulova. Radite sa lutkom kako bi je ptice zavoleli i na tom nachinu imajte jednu "polisu osiguranja".
Nikad nemojte je hraniti na stalku gde obichno stoji. Na taj nachin che te razbuditi teritorijalnost kod njih.
Teritorijalnost kod imprinta mozhe biti veliki problem.
Ima veliku razliku izmegju Agresije i teritorijalnosti. Agresija se mozhe povezati sa nechim drugim kad hajde recimo, nema shta da lovi pa se vrati na vas i udara Vas jer je isfrustrirana zbog neuspeshnog lova, a zna da ste Vi taj koji obezbedjuje da ona lovi.
Pazite kako hranite.

Pozdrav,
Sokoly

www.sokolarstvo.com.mk

Ne otimam vec je pustim da jede koliko hoce ali sa ovim kunicem se dogodilo
sledece.
Kada je ulovila vrlo je mirno pocela da jede, dozvolila mi je da joj namestim vezice i kanapom sam je privezao za torbu onda sam je pusto da jede to je trajalo skoro sat vremena dok nje pocela samo da stoji na plenu, ali kada sam joj ponudio komad mesa na rukavici nije puno oklevala i skocila je.

Sta mislis o ovome Sokoly?

Pozdrav
Reply With Quote
Old 28-07-2008, 02:08 PM
Sokoly's Avatar
Sokoly Sokoly is offline
Passage

Interesno pitanje al ovako ti nemogu tachno odgovorite jer ne poznajem pticu. U principu zavisi od ptice (individualno). Ponekad dve sestre razlichito se ponashaju...
Ja lichno ne bi hranio sa ruke. Jer tako joj dash na znanje da kod tebe je hrana. Sa passangera je OK al sa mladog eyassa......ne bi rekao. Tvoja ptica treba da koristi rukavicu kao granu na drveche. Mesto gde che sleteti kad ne ulovi, i mesto od dakle pochinje napad.

Pre bih radio fintu sa lutkom, koristi lutku kao most megju plena i rukavicu.

Prva sezona kod jastreba je manje vishe shkolovanje lepih manira, ima i lova da, al pravi seriozni lov nastupa tek posle kad se nauchite i ti i ona kako trebaju da stoje stvari.
Reply With Quote
Old 28-07-2008, 02:43 PM
HawkFlyer's Avatar
HawkFlyer HawkFlyer is offline
Dave
Passage

Wow looks interesting!
Reply With Quote
Old 05-08-2008, 09:55 AM
Jigy's Avatar
Jigy Jigy is offline
Dzigi
Brancher

Pozdrav svima.http://www.falconryforum.co.uk/attac...1&d=1217928620 Imam jedno pitanje za dr.sok.OgnjenaJos kad sam ,,kupio,, ovog jastreba,sa nekih 25/30 dana, na levom krilu mu je alula,odnosno 3 mala perca,bila isturena.Da li je moguce(ja se nadam)da se ostetila cevchica pera i da ce na sledecem mitarenju da bude boljeVidi se i na slici gde sam mu prvi put stavio kapicu.Inache pticu drzim u sred lovista,na 200m od Morave,tako da za kapicom uopshte nemam potrebe.UNAPRED ZAHVALAN, JIGY.
Attached Images
File Type: jpg jastreb.jpg (94.4 KB, 202 views)
Reply With Quote
Old 05-08-2008, 10:02 AM
Jigy's Avatar
Jigy Jigy is offline
Dzigi
Brancher

PS.VRLO CENIM SHTO SOKOLY NESEBICHNO I ISKRENO DELI SAVETE,JER ,,NIJE ZNANJE ZNANJE ZNATI,VEC JE ZNANJE ZNANJE DATI,,
Reply With Quote
Old 05-08-2008, 10:14 AM
Sokoly's Avatar
Sokoly Sokoly is offline
Passage

Zdravo JIGY,
Prvo proveri dali postoji nekaka rana ili bilo shta nenormalno u uporedbi sa drugim krilom. To shto vire par malih pera kod jastreba na Aluli nije nishta opasno. Ja sam imao jastreba kome su virili pera sa dva krila na mesto na aluli, prirodno je.
E sad ako fale ova mala pera mozda je ptica bila povregjena pre no shto si je ti kupio. Mozhda se radi o zanemarljivoj povredi folikula ovih pera. Kod jastreba je isto poznato da u nekim sluchajevima kad sokolari metnu zvonce na centralno repno pero, da u borbi sa zecom ili muzhjakom fazanom ovaj ga ritne i otkorne mu pero zajedno sa zvoncem. U nekim situacijama se deshavalo da ono otkornuto pero ne raste pravilno il uopshte ne porasne, zbog povredi folikule od dakle izlazi samo pero. U principu grabljivice imaju jako snazhno zarasla pera i nije bash lako otkornuti im pero. Priroda je sve to sredila tako da manje ptice imaju perje koje odma samo odpada kako bi pruzhilo shansu ptici da pobegne i da se spasi od predatora. E, a predatori nisu evoluirali u tom pravcu pa zato sum i pera jache prichvrshchena.
JIGY ako fale samo ona mala perca na aluli nemoj se uopshte brinuti to neche smetati tvom jastrebu da stane dobar lovac!Alula je u stvari rudimentirani deo praistorijskih ptica koje su imali pterodactilusi i danjashnji slepi mishevi. To mu dogje od prilike kao evoluciono izcheznuche ruke kod ptica.....

Pozdrav,

Www.sokolarstvo.com.mk
Reply With Quote
Old 06-08-2008, 12:15 PM
Sisak Goshawk's Avatar
Sisak Goshawk Sisak Goshawk is offline
Brancher

Pozdrav sokoly!!

Imam problem kod stavljanja kapice radi se o jastrebu,ptica se nemože nikako priviknuti na kapicu ostavim ju da stoji i sat vremena ona konstantno nešto traži pod nogama i grize sve oko sebe nikako da se smiri sve dok joj neskinem kapicu kad je kapica dolje kao da ništa nije bilo

Ivica
Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
gentillisgoshawk, jastreb, kokoshkaraccipiter

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules